Pokój do nauki

Ruszył nowy rok szkolny - czyli będzie wypadało odrabiać lekcje. Mały uczeń powinien mieć własny pokój, w którym będzie mógł nikt nie będzie mu przeszkadzał w lekcjach. Jak urządzić takie pomieszczenie? O czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze: biurko

Wiadomo, najlepiej mieć miły pokój z pięknymi akcesoriami - natomiast niezbędne, a najważniejszym punktem jest komfortowe biurko. Ma być dobrane do wzrostu użytkownika, by nie męczyć dodatkowo szkieletu. Coraz więcej fabryk mebli proponuje biurka „dorastające” wraz z dzieckiem, które mają regulowaną wysokość. To doskonałe długofalowe rozwiązanie.

Biurko musi być w odpowiednio oświetlonym miejscu, czyli przy oknie. Powinno się przy tym zwrócić uwagę, by oświetlenie nie było przesadnie mocne i padało z właściwej strony: z lewej przy uczniu praworęcznym, a z prawej - przy leworęcznym. Jeśli pod oknem stoi grzejnik elektryczny albo zwykły kaloryfer, sensowniej zdecydować się na niezabudowany model, aby ciepłe powietrze mogło rozchodzić się po pomieszczeniu. Najlepiej wtedy wybrać inne położenie.

Krzesło biurowe

Biurko już wybrane, czas na odpowiednie krzesło. Krzesło tak samo musi być dopasowane do wielkości użytkownika - nie powinny zwisać nogi. Powinno się również wziąć pod uwagę oparcia pod kręgosłup i ręce. Dobrze dobrane krzesło to naprawdę ważna kwestia, nie można tego zaniedbywać.

Światło

Najlepsze jest światło naturalne. Natomiast wszyscy wiemy, że przez połowę roku jest ono praktycznie nieosiągalne, ponieważ słońce zachodzi przed tym, kiedy wracamy do domu. Wobec tego należy zakupić lampkę. Najlepiej zdecydować się na taką o regulowanym nachyleniu i zimnym świetle - takie sprzyja skupieniu. Zwróćcie uwagę, czy urządzenie się nie grzeje - w pokoiku wystarczy tylko grzejnik elektryczny z nikim poborem energii i nie potrzeba innych źródeł ciepła - www. Gorąco bijące z lampki idealnie w twarz nie będzie zachęcało do odrabiania zadań.

O czym jeszcze nie zapominać?

Na biurku musi się znaleźć trochę przestrzeni na przybory pisarskie. Słusznie również ustawić pod ręką szafkę na podręczniki i encyklopedie oraz wybrać szafkę na materiały plastyczne. Pożyteczna jest również tablica korkowa na notatki i plan lekcji oraz treningów. W pomieszczeniu warto założyć również wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, żeby dopasować poziom ciepła do potrzeb dziecka. Trzeba pamiętać, iż w zbyt ciepłym otoczeniu człowiek się rozleniwia i nauka nie wchodzi. Nie może być również za zimno - wtedy trudno się skupić.

O ogrzewaniu poczytasz więcej pod tym linkiem. Warto zajrzeć.