Wychowując dzieci staramy się, aby miały wszystko czego im potrzeba i uczymy unikać niebezpiecznych sytuacji. Życie jednak takie jest, że nie da się uniknąć w nim wypadków. Nawet uprawianie sportu, do którego często dziecko zachęcamy, związane jest z ryzykiem. Szkoła – miejsce plus rozpierająca dzieci energia – kolejna okazja. W związku z tym dobrze, aby nasze dziecko umiało sobie poradzić gdy nadejdzie taka potrzeba. Jak to zrobić?

Pierwszym punktem jest oczywiście nasza wiedza. Nawet jeśli nie przeszliśmy przez kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, jesteśmy w stanie pokierować dziecko jak powinno się zachować w razie wypadku. Wskazanie odpowiednich numerów alarmowych, uczulenie na zachowanie spokoju - to podstawy, które każdy powinien znać. Szczególnie jeśli dziecko przebywa z dala od domu.

Bardzo dobrym krokiem jest wysłanie dziecka na kurs pierwszej pomocy. Wykwalifikowana osoba, która na co dzień ma styczność z różnego rodzaju wypadkami, na pewno nauczy nasze dziecko jak działać. Ponadto wiedza i praktyka nabyte na takim kursie, pozwolą dziecku czuć się pewnie w każdej sytuacji. Nawet jeśli samo nie będzie w stanie pomóc, jego szybka reakcja może komuś uratować życie.

Ponieważ medycyna cały czas się rozwija, wpływa to również na przepisy obowiązujące w pierwszej pomocy. Czasy również przynoszą nam coraz to nowe okoliczności, do których musimy się dostosować. Warto zatem pójść razem z dzieckiem na kurs KPP. Recertyfikacja wiedzy i umiejętności na pewno nam nie zaszkodzi. A z pewnością będzie to dobry przykład dla naszej pociechy.

Zaznajomienie dzieci z pierwszą pomocą ma jeszcze jedną pozytywną stronę – gotowość do pomocy innym. Nigdy nie wiemy kiedy nam może się przydać wiedza zdobyta przez dziecko na kursie KPP. Warszawa czy Wrocław – w każdym dużym mieście, gdzie korki utrudniają służbom medycznym szybkie dotarcie do potrzebującego, pomoc przechodnia jest na wagę złota.

Przygotowanie dziecka na ewentualne niesienie pomocy to nasz wkład w zdrowy rozwój społeczeństwa. Czy będzie to wypadek samochodowy czy zasłabnięcie na wycieczce, niechybnie wykorzysta umiejętności nabyte na kursie KPP, a recertyfikacja w przyszłości będzie dla niego naturalna. Ponadto przykład zaczerpnięty od nas z pewnością przekaże dalej.